Pinot Grigio – włoski szczep winny

29 marca, 2022 Pinot Grigio – włoski szczep winny

Pinot Grigio

Pinot Grigio to szary członek rodziny Pinot, którego nazwa pochodzi od szarawej skórki winogron. Choć jest powszechnie uprawiany we Włoszech, zwłaszcza w północno-wschodnich regionach Lombardii, Wenecji Euganejskiej i Friuli, sam szczep pochodzi z Francji, gdzie znany jest pod nazwą Pinot Gris. Pint Grigio i Pinot Gris to dokładnie te same winogrona, ale produkowane w zdecydowanie różnych stylach. Pinot Grigio oznacza wytrawne, codzienne wino włoskie, natomiast Pinot Gris odnosi się do stylu francuskiego (Alzacja). Choć oba te gatunki są popularne, pierwszy nich jest jednak  bardziej znany i częściej spożywany.

Pinot Grigio
Perlage Pinot Grigio delle Venezie DOC Bio & Vegan

Charakterystyka

Szczep ten charakteryzuje się nutami białej brzoskwini, lekkimi nutami cytrusów i gruszki. Wyczuwalny element perfum i lekkich przypraw dopełnia to lekkie, łatwe do picia włoskie wino białe. Można w nim również wyczuć dodatkowe smaki miodu, zielonego jabłka, a nawet grejpfruta.

Włoska nazwa Pinot Grigio pochodzi z wielu krajów i może przybierać różne formy. Od niezwykle przystępnego, miękkiego, łatwego w piciu wina po coś bardziej aromatycznego. Zazwyczaj jest to wino lekkie i średnio wytrawne. Doskonale nadaje się do jedzenia i najlepiej pić je młode i świeże. W winie często wyczuwa się wyraźną kwasowość, którą zawdzięcza wczesnemu zbiorowi winogron.

Pinot Grigio
Piera Martelozzo Terre Magre Pinot Grigio DOC Friuli

 

 

Zdecydowana większość włoskiego Pinot Grigio produkowana jest w północno-wschodnich regionach Veneto, Lombardii, Friuli, Trentino i Górnej Adydze. Stąd mamy wina Pinot Grigio Friuli delle Venezie, Pinot Grigio Friuli i Pinot Grigio Alto Adige.

 

Jakie potrawy pasują do Pinot Grigio?

Pinot Grigio
Perlage Pinot Grigio delle Venezie DOC Bio & Vegan

 

 

Pinot Grigio to wino doskonale nadające się do jedzenia. Często łączy się je z delikatnymi daniami z białego mięsa i owoców morza, takimi jak małże, krewetki czy kurczak z nutą ziołową. Dobrze komponuje się również z zielonymi sałatami, a jeśli ktoś lubi sery, to powinien wybrać mozzarellę albo inny delikatny i niezbyt intensywny w smaku.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *