Pinot Grigio – włoski szczep winny
29 marca, 2022Pinot Grigio
Pinot Grigio to szary członek rodziny Pinot, którego nazwa pochodzi od szarawej skórki winogron. Choć jest powszechnie uprawiany we Włoszech, zwłaszcza w północno-wschodnich regionach Lombardii, Wenecji Euganejskiej i Friuli, sam szczep pochodzi z Francji, gdzie znany jest pod nazwą Pinot Gris. Pint Grigio i Pinot Gris to dokładnie te same winogrona, ale produkowane w zdecydowanie różnych stylach. Pinot Grigio oznacza wytrawne, codzienne wino włoskie, natomiast Pinot Gris odnosi się do stylu francuskiego (Alzacja). Choć oba te gatunki są popularne, pierwszy nich jest jednak bardziej znany i częściej spożywany.
Charakterystyka
Szczep ten charakteryzuje się nutami białej brzoskwini, lekkimi nutami cytrusów i gruszki. Wyczuwalny element perfum i lekkich przypraw dopełnia to lekkie, łatwe do picia włoskie wino białe. Można w nim również wyczuć dodatkowe smaki miodu, zielonego jabłka, a nawet grejpfruta.
Włoska nazwa Pinot Grigio pochodzi z wielu krajów i może przybierać różne formy. Od niezwykle przystępnego, miękkiego, łatwego w piciu wina po coś bardziej aromatycznego. Zazwyczaj jest to wino lekkie i średnio wytrawne. Doskonale nadaje się do jedzenia i najlepiej pić je młode i świeże. W winie często wyczuwa się wyraźną kwasowość, którą zawdzięcza wczesnemu zbiorowi winogron.
Zdecydowana większość włoskiego Pinot Grigio produkowana jest w północno-wschodnich regionach Veneto, Lombardii, Friuli, Trentino i Górnej Adydze. Stąd mamy wina Pinot Grigio Friuli delle Venezie, Pinot Grigio Friuli i Pinot Grigio Alto Adige.
Jakie potrawy pasują do Pinot Grigio?
Pinot Grigio to wino doskonale nadające się do jedzenia. Często łączy się je z delikatnymi daniami z białego mięsa i owoców morza, takimi jak małże, krewetki czy kurczak z nutą ziołową. Dobrze komponuje się również z zielonymi sałatami, a jeśli ktoś lubi sery, to powinien wybrać mozzarellę albo inny delikatny i niezbyt intensywny w smaku.