Wina od Donnafugata z wielką pasją opowiadają i interpretują piękno Sycylii. Naturalna gleba, odpowiednie położenie i wysokość nad poziomem morza, charakter klimatu i winorośli są najważniejszymi cechami dla powstającego wina. Ukazują w sposób prawdziwy unikatowe siedlisko winnicy.

Po wyborze każdorazowo najlepszego połączenia terenu i winorośli, winnica zawsze dąży do stworzenia relacji z przyrodą, aby uprawiać winogrona jak najwyższej jakości.

Nazwa Donnafugata (uciekająca kobieta) przywołuje historię Marii Karoliny, matki Ferdynanda IV Barbona. To właśnie ona na początku lat 800 uciekła z Neapolu przed oddziałami napoleońskimi. Schronienie znalazła na Sycylii, gdzie obecnie znajduje się winnica Donnafugata. Wydarzenie to było inspiracją do stworzenia logo winnicy, które pojawia się na każdej butelce, a obrazuje twarz kobiety z rozwianymi włosami. W Donnafugata pojedynczy detal jest precyzyjnie dopracowany, a na każdy rodzaj wina dobrana jest inna etykietka. Pokazuje to z jak wielkim oddaniem winnica przekazuje swoje produkty dla przyszłych konsumentów. Pojedyncza etykietka zaprojektowana jest z myślą o ukazaniu unikatowego charakteru każdego z win.

Powiązanie terenu i miłości do wina, przyczyniły się do rozpowszechnienia win Donnafugata, jako tych najlepszych we Włoszech.