Nagroda dla najlepszych win – Gambero Rosso

Styczeń 18, 2019 Nagroda dla najlepszych win – Gambero Rosso

Gambero Rosso (Czerwona Krewetka) to jeden z najbardziej popularnych włoskich przewodników winiarskich w Europie, możemy również śmiało powiedzieć na świecie. Jego korzenie pochodzą z Rzymu, gdzie także znajduje się główna siedziba grupy Gambero Rosso. Od 1986 roku rokrocznie publikuje magazyn i przewodniki. Dotyczą wybitnych oraz ciekawych do odkrycia punktów gastronomicznych, jedzenia czy win godnych wyróżnienia i spróbowania, chociaż raz w życiu!

Gambero RossoZ wiadomych powodów, nas najbardziej interesuje ta ostatnia pozycja. Gambero Rosso co roku wydaje przewodnik Vini d’Italia, gdzie przedstawiane są rankingi różnych win na nowy rok. Wykazywane są w postaci ilości kieliszków (bicchieri) znajdujących się przy nazwie winnicy i danego wina. Najwyższa odznaka w rankingu to „Tre Bicchieri” (Trzy Kieliszki), przyznawana dla najlepszych win, szczególnie wyróżniających się wśród pozostałych. Następnie występują „Due Bicchieri” w kolorze czerwonym (bardzo dobre wina, aspirujące do nagrody Tre Bicchieri), „Due Bicchieri” w kolorze czarnych dla win bardzo dobrych oraz „Un Bicchiere” dla win dobrych w określonej kategorii.

Ważną uwagą dotyczącą przewodnika i wybieranych win jest fakt, iż rok wydania książki, nie łączy się z rocznikiem pojawiającym się na etykiecie wina. Musimy pamiętać, że różne szczepy i typy wina muszą odbyć odpowiedni proces fermentacji, dojrzewania zarówno w beczkach, jak też następnie w butelce, aby na końcu być dopuszczonymi do sprzedaży. Rocznik wina występujący na etykiecie wskazuje rok zbioru winogron, gdzie 100% gron musi pochodzić z danego roku. Kolejna zasada, która weszła w życie od tego roku, zabrania nadania dwóch lub więcej nagród „Tre Bicchieri” dla tej samej winnicy w jednym przewodniku określonego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *