Projekt Resilience – historia o wytrwałości i mocy działania

Marzec 21, 2019 Projekt Resilience – historia o wytrwałości i mocy działania

 

Linia #Resilience to nie tylko cztery oryginalne wina z winnicy Colomba Bianca, ale cała historia stojąca za ich powstaniem.

Idea projektu ma swój początek w roku 1968, gdy winorośle posadzone są na ziemiach dotkniętych trzęsieniem ziemi, w miejscowości Belice. Ponad 50 lat temu miał miejsce bardzo tragiczny w skutkach kataklizm, zaskakując mieszkańców w nocy z 14 na 15 stycznia. Zachodnia część Sycylii została niemal zrównana z ziemią. Trzęsienie ziemi dotknęło czternaście miejscowości, które ucierpiały w każdym calu.

Belice dzisiaj

Okolice Belice w powolnym tempie powróciły do normalnego życia, a dzisiaj nie widać żadnych oznak po tym tragicznym w skutkach zdarzeniu. Obraz tej części Sycylii uległ gruntownej przemianie; nowe konstrukcje urbanistyczne i drogowe, domy oraz miejsca publiczne dały nowe życie oraz nadzieję.

Połączenie wina, ludzi i ziemi

Pytacie się zapewne, w jaki sposób dana historia wpłynęła na powstanie projektu Resilience. Idea narodziła się poprzez obserwację, podziw dla terenów z wiekowymi winoroślami. Nacechowanymi ogromną siłą i umiejętnością przystosowania się do różnych warunków przyrodniczych. Mogących także przetrwać nawet najgorsze momenty, w których natura płata nam przykre figle.

#Resilience

Opowieść o winach Resilience skupia się wokół symbolicznych szczepów winnicy. Ich produkcja oddaje hołd poszkodowanym, tym samym upamiętniając wytrwałość z jaką zmagali się w starciu z tragedią. Skupia się także na naturze, zwierzętach oraz przeżytej męce. Resilience to synonim siły, odporności oraz mocy działania wszystkich kobiet i mężczyzn po katastrofie. Następnie ukazuje chęć walki producentów win, którzy próbują przywrócić do życia korzenie winorośli oraz prowadzą dalszą produkcję.

Autochtoniczne szczepy Sycylii

Cztery rodzaje winogron budują projekt Resilience, tym samym są to dwa białe wina: Insolia i Catarratto oraz dwa czerwone: Perricone i Nero d’Avola. Pochodzą z wiekowych winnic rozmieszczonych na wysokości 200 i 400 m n.p.m. Colomba Bianca jako winnica powstała w 1970 roku, jako spółdzielnia winogrodników w leżącej w południowo-zachodniej Sycyli i prowincji Trapani. Winnice położone są na obszarze charakteryzującym się dużą różnorodnością gleb i mikroklimatów. Natomiast producenci wina pracują do momentu, kiedy osiągną najlepszą równowagę pomiędzy terroir Sycylii oraz godnością sycylijskiego rolnictwa. Dlatego wszystkie wina dedykowane są w pierwszej kolejności enologom winnicy Colomba Bianca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *