PRZEWODNIK PO WŁOSKICH WINACH MUSUJĄCYCH

3 stycznia, 2023 PRZEWODNIK PO WŁOSKICH  WINACH MUSUJĄCYCH

PRZEWODNIK PO WŁOSKICH  WINACH MUSUJĄCYCH

Włoskie wina musujące szczególnie w ostatnich latach zyskały bardzo na popularności w Polsce. Franciacorta, Spumante, Prosecco… niezależnie od tego, co wolisz, nigdy nie ma złej pory na kieliszek bąbelków. Ale czy kiedykolwiek zatrzymałeś się i zastanawiałeś się, jak bąbelki się tam dostały? Przeczytaj nasz przewodnik po włoskich winach musujących, aby dowiedzieć się, jak są produkowane i czym się od siebie różnią.

Jak robi się wina musujące?

Istnieją dwie główne metody wytwarzania wina musującego, którymi są:

● METODA KLASYCZNA, znana również jako Mèthod Champenoise, Methode Traditionelle, czy Metodo Classico. Jest odpowiedzialna za danie nam bąbelków m.in. w Szampanii, włoskiej Franciacorta, czy Trento DOC.
● CHARMAT lub METODA MARTINOTTI (również Metoda Włoska) jest najczęściej stosowana przy tworzeniu bąbelków w Prosecco i Asti.

Zacznijmy od tego, że wszystko co ma bąbelki przechodzi 2 fermentacje. Pierwsza, w której powstaje wino bazowe z jego alkoholem, a następnie druga fermentacja, która jest wywoływana za pomocą specjalnego koktajlu (cukier i drożdże).
W tej drugiej fermentacji drożdże przetwarzają cukier na alkohol, wytwarzając w ten sposób naturalnie dwutlenek węgla. Gdy dzieje się to w szczelnie zamkniętym środowisku, które nie pozostawia miejsca na ucieczkę CO2… i masz swoje bąbelki!

Omówmy szerzej wspomniane metody

W metodzie klasycznej proces odbywa się zazwyczaj w butelkach o pojemności 750 ml. Jest to bardzo skomplikowana procedura, która może trwać od 15 miesięcy do 10 lat. Butelki są stopniowo obracane, aż martwe komórki drożdży opadną na szyjkę butelki. Następnie szyjka jest zamrażana, usuwany jest osad, dodawany jest kolejny sekretny koktajl (cukier i drożdże), po czym butelki są zakręcane i gotowe do picia.

W metodzie Charmant ta druga fermentacja odbywa się w dużym zbiorniku pod ciśnieniem. Cała procedura jest znacznie prostsza i szybsza.
Różne bąbelki, różne aromaty, różna tekstura, różne wina… które najbardziej lubisz?
Metoda klasyczna zwykle daje dłużej utrzymujące się bąbelki, natomiast metoda Charmat znana jest z większych i mocniejszych bąbelków.

Popularne szczepy włoskich win musujących

Franciacorta D.O.C.G

Produkcja wina musującego na tym obszarze sięga 1961 roku. Pewien młody człowiek miał marzenie. Chciał robić bąbelki jak Francuzi w regionie, który do tej pory produkował tylko wino spokojne. Od tego czasu na obszarze Franciacorta (prowincja Brescia w Lombardii) produkuje się czystą doskonałość metodą klasyczną. Chardonnay, Pinot Nero i Pinot Bianco to jedyne odmiany winorośli dopuszczone do produkcji Franciacorta D.O.C.G.

przewodnik po włoskich winach
Bellavista Rosé Vintage Brut Franciacorta DOCG

Trento D.O.C

Prawdopodobnie najstarsze z włoskich bąbelków. Pierwsza produkcja może być śledzona od 1850 roku. Chardonnay, Pinot Noir, Pinot Blanc i Meunier stanowią wino bazowe, które poprzez metodo classico staje się Trento D.O.C.

Extra Brut Trento DOC

Prosecco

przewodnik po włoskich winach
Canah Valdobbiadene Prosecco Superiore DOCG Spumante Brut

Te świeże, owocowe, aromatyczne bąbelki, przyciągające tłumy, zyskały sławę w niemal każdym kraju na świecie. Wytwarzane są z odmiany winogron zwanej Glera i produkowane są w Veneto, regionie w północno-zachodnich Włoszech.
Najwyższej jakości Prosecco jest produkowane w podregionie zwanym Valdobbiadene, więc to jest to, które należy wybrać, jeśli chcesz się rozpieszczać.

Lambrusco

To czerwone wino musujące produkowane jest w regionie Emilia-Romania. Mimo że istnieje od czasów rzymskich, to czerwone winogrono jest rzadko doceniane poza swoim rodzinnym regionem. Wspaniale łączy się z mortadelą, więc jeśli jesteś w okolicy, spróbuj!

Lambrusco Grasparossa di Castelvetro DOP Dry Sparkling Red Wine

Asti Spumante

Jest tylko jeden rodzaj winogron, które są używane do produkcji tego włoskiego klasyka i jest to jest Moscato. Rezultatem jest bardzo aromatyczne i słodkie wino musujące, idealne do deserów.

Moscato d’Asti DOCG Dulcis

Podsumowując

Mamy nadzieję, że nasz krótki przewodnik po winach musujących we Włoszech ułatwi Ci wybór, które bąbelki wybrać i na jaką okazję. Jak już wyżej pisaliśmy, zawsze jest dobra pora na kieliszek schłodzonych bąbelków – które zatem wybierzesz do śniadania, a które na imprezę Sylwestrową czy karnawałową? 😉 Spójrz na naszą ofertę włoskich bąbelków, zamawiaj Twoje ulubione i ciesz się ich wyjątkowym smakiem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *