Rodzaje Prosecco, czyli bąbelkowy przewodnik

18 stycznia, 2019 Rodzaje Prosecco, czyli bąbelkowy przewodnik

Prosecco produkowane jest z aromatycznej odmiany winogron o nazwie Glera. Odmiana wywodzi się z regionu położonego ok. 50 km na północ od Wenecji i 60 km na południe od Dolomitów, pomiędzy małymi miasteczkami Conegliano i Valdobbiadene; gdzie winnice ulokowane są na wysokości pomiędzy 50, a 500 m.n.p.m. Produkowanych jest kilka typów tego włoskiego wina musującego.

Spumante, czyli w wolnym tłumaczeniu wino musujące, jest najbardziej znanym rodzajem Prosecco DOCG (82% produkcji całkowitej). Produkowane jest metodą Charmata, co wiąże się z użyciem dużych, chłodzonych i odpornych na ciśnienie tanków, zwanych autoklawami. Musowanie wina Spumante uzyskiwane jest dzięki zmieszaniu kupażowanej bazy wina, cukrów i drożdży. Następnie przechodzi ono w drugą fazę fermentacji w autoklawie. Wówczas nasyca się bąbelkami dwutlenku węgla, wzbogaca się w alkohol i typowe aromaty.
Istnieją 4 rodzaje Prosecco Spumante: Extra Brut, Brut, Extra Dry i Dry. Największa różnica pomiędzy nimi skupia się wokół poziomu cukru resztkowego.

Extra Brut

Extra Brut to wersja najbardziej wytrawnego rodzaju Prosecco, co także jest rzadko spotykane. Zawartość cukru resztkowego w tym rodzaju wynosi 0-6g/l, dlatego główne jego cechy aromatyczne będą się skupiały wokół wytrawnych nut cytrusowych i niedojrzałych owoców. Temperatura podania wynosi 6-8°C. Prosecco Extra Brut idealnie łączy się z przystawkami na bazie warzyw, świeżych sałat. Pasuje także do owoców morza czy białych ryb.

Brut

Prosecco Brut jest najbardziej nowoczesną wersją tego wina musującego, dlatego też najlepiej odpowiada międzynarodowym gustom. Profil aromatyczny tego wina skupia się wokół intensywnie cytrusowych i warzywnych nut, gdzie pojawia się także aromat skórki chlebowej. Temperatura podania wynosi 6-8°C. Prosecco Brut komponuje się z owocami morza lub pierwszym daniem kuchni włoskiej. W Conegliano Valdobbiadene, czyli regionie swojego pochodzenia zwykle towarzyszy całemu posiłkowi. Bardzo często występuje także jako aperitivo z małymi przystawkami.

Extra Dry

Cukier resztkowy w winie Extra Dry wynosi 12-17 g/l. Jest to wersja tradycyjna Prosecco, która łączy smak i aromaty powszechnie kojarzone z winem musującym. Posiada świeży, owocowy aromat, gdzie pojawiają się nuty jabłka i gruszki z cytrusową końcówką. Temperatura podania to 6-8°C, a dania, do jakich pasuje najlepiej to zupy warzywne, owoce morza. Idealnie komponuje się również z makaronami na bazie delikatnych sosów mięsnych i serów.

Dry

Wersja Prosecco Dry zawiera poziom cukru resztkowego pomiędzy 17 – 32 g/l, dlatego wyczuwalna jest delikatna słodycz. Świeże, aromatyczne i przynoszące nuty kwiatów. Jego lekkość najlepiej komponuje się z delikatnymi daniami czy deserami, bądź jest świetne jako aperitif.

Występuje także inna wersja Prosecco, jaką jest Frizzante. Wino prostsze, rewelacyjne do spożycia bez posiłku, w stylu “nieformalnym”. W nosie i ustach owocowo-kwiatowe. Doskonałe jako aperitif, do przystawek lub pierwszych dań kuchni włoskiej.

Wino Spumante, a Frizzante – jakie są różnice?

Podstawową różnicą między winem Spumante, a Frizzante jest ciśnienie w butelce, a w konsekwencji poziom musowania. Ciśnienie w butelce wina Spumante wynosi przynajmniej 3,5 Bara, podczas gdy Frizzante nie przekracza 3 Bar. Kolejną różnicą jest czas musowania (krótszy we Frizzante) i rodzaj zamknięcia butelki. Wino Spumante zawsze zabezpieczone jest metalową nakładką, podczas gdy wino Frizzante wystarczy sznurkowy koszyczek.

Istnieje również spokojna wersja wina Prosecco (Prosecco fermo), słabo znana poza rejonem produkcji, a jest symbolem regionu. Jabłkowo-gruszkowo-migdałowy nos dobrze komponuje się z warzywami i owocami morza. Dlatego jeśli będziecie w okolicy Conegliano Valdobbiadene koniecznie spytajcie się o tę oryginalną wersję Prosecco!

Miłego degustowania i odkrywania różnic pomiędzy typami Prosecco!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *