Różnice pomiędzy Prosecco a Franciacorta

13 grudnia, 2021 Różnice pomiędzy Prosecco a Franciacorta

Różnice pomiędzy Prosecco a Franciacorta

Jeśli pijesz bąbelki z Włoch, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że jest to Prosecco, ale czy wiesz, że jest jeszcze jedno bąbelkowe wino z Włoch? Nosi ono nazwę Franciacorta i ma więcej wspólnego z Szampanem niż Prosecco. Prosecco i Franciacorta to dwa wina musujące, które są dumą włoskiego winiarstwa, stanowią idealne towarzystwo toastów i uświetniają specjalne okazje. W tym artykule przybliżymy Ci jakie są różnice pomiędzy Prosecco a Franciacorta.

Prosecco

To, co przede wszystkim odróżnia Prosecco od Franciacorty, to sposób produkcji każdego z tych win.
Prosecco, zarówno DOC jak i DOCG, jest wytwarzane z winogron Glera, stanowiących co najmniej 85% surowca. Wino bazowe po pierwszej fermentacji przechodzi przez drugą fermentację, która nazywa się „presa di spuma”. Proces ten odbywa się wewnątrz stalowych zbiorników zwanych autoklawami i znany jest także jako metoda Charmat-Martinotti. Została ona opracowana w 1980 roku przez F. Martinottiego, włoskiego dyrektora instytutu winiarskiego, a następnie opatentowana przez francuskiego chemika E. Charmata.

W procesie produkcji metodą Charmat-Martinotti wino przechodzi drugą fermentację w autoklawach, zbiornikach ze stali nierdzewnej, zapewniających właściwe ciśnienie i określoną temperaturę. Wino pozostaje tam do 70 dni, podczas których staje się musujące. Powstały produkt to młode wino, charakteryzujące się wysoką świeżością i owocowymi aromatami.

Różnice pomiędzy Prosecco a Franciacorta
Prosecco Perlage Winery

Franciacorta

Franciacorta, z drugiej strony, jest winem musującym wytwarzanym metodą klasyczną. W metodzie klasycznej, tak samo jak w przypadku win z Szampanii i Trento DOC, wino poddawane jest również drugiej fermentacji. Jednak odbywa się ona wewnątrz butelki. Zatem po procesie fermentacji alkoholowej wino jest butelkowane z cukrem i drożdżami. Następnie leży w butelce przez co najmniej 18 miesięcy, podczas których, dzięki drugiej fermentacji cukru, staje się musujące. Drożdże zmieniają cukier w dwutlenek węgla i alkohol. Wino musujące otrzymane w tym procesie produkcji jest winem dojrzałym. Charakteryzuje się drugorzędnymi i trzeciorzędnymi aromatami, takimi jak chleb, orzechy laskowe, wanilia, karmel itd.

Zgodnie z tym procesem produkcyjnym butelki, podczas drugiej fermentacji, muszą być obracane okresowo od poziomu do pionu. Proces ten nazywa się remuage i ma na celu zapobieżenie osadzaniu się drożdży na ściankach butelki.

Na etykietach win musujących można znaleźć takie słowa jak: pas dosé, brut, extra dry, dry i demi sec. Określają one zawartość cukru resztkowego – z każdym terminem związany jest zakres cukru, od najniższego (brut) do najwyższego zakresu cukru resztkowego (demi sec).

Skąd pochodzi Prosecco, a skąd Franciacorta?

Prosecco i Franciacorta produkowane są na dwóch różnych obszarach północnych Włoch. Prosecco wytwarzane jest w północno-wschodnich regionach Veneto i Friuli-Venezia Giulia. Z kolei wino musujące Franciacorta zawdzięcza swoją nazwę obszarowi regionu Lombardii w prowincji Brescia. Obszar Franciacorta jest znany również z czerwonych win stołowych, które zazwyczaj są winami płaskimi.

Valdobbiadene
Winnice Perlage DOCG

Z jakich winogron produkowane jest Prosecco, a z jakich Franciacorta?

Kolejną wyraźną różnicą pomiędzy Prosecco i Franciacorta są winogrona używane do produkcji każdego z tych win. W Prosecco jest to Glera, biały szczep uprawiany od setek lat w regionach Veneto i Friuli. Jest to winogrono o wysokiej kwasowości, co czyni je idealnym do produkcji bąbelków.

Do produkcji Franciacorty używa się winogron Chardonnay, Pinot Noir i Pinot Blanc, używanych również do produkcji Szampana. Franciacorta jest cieplejszym regionem niż chłodna Szampania, więc winogrona są dojrzalsze i pełniejsze, co daje w efekcie wino, które nie ma tej samej cierpkości i mineralności co Szampan.

Różnice pomiędzy Prosecco a Franciacorta
Franciacorta Bellavista

Ostatnią różnicą pomiędzy tymi dwoma winami musującymi jest to, jak długa jest tradycja ich produkcji. Podczas gdy Prosecco jest produkowane od setek lat, Franciacorta istnieje dopiero od nieco ponad pięćdziesięciu – wino zostało wyprodukowane po raz pierwszy w 1961 roku.

Prosecco czy Franciacorta?

Prosecco lub Prosecco Superiore oznacza młode, świeże białe wino musujące. Z kolei wino Franciacorta jest winem długo dojrzewającym, a więc winem o przyjemnej złożoności i aromatach, które mogą rozwijać się przez lata.
Oba dwa wina reprezentują włoską kulturę winiarską i każde z nich zasługuje na uznanie.

Różnice pomiędzy Prosecco a Franciacorta
Prosecco Marchiori
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *