Wina Górnej Adygi

23 lutego, 2022 Wina Górnej Adygi

Wina Górnej Adygi

Wypieszczone przez śródziemnomorskie słońce, ukształtowane przez alpejski krajobraz, przygotowane przez doświadczonych winiarzy i cenione przez koneserów wina na całym świecie: wina Górnej Adygi.
Górna Adyga to jeden z najmniejszych włoskich regionów uprawy winorośli. Jednak dzięki swojemu położeniu geograficznemu jest również jednym z najbardziej wielowymiarowych. Nie powstają tu wina modne, lecz autentyczne, o własnym, oryginalnym charakterze.
Wina Górnej Adygi są tak różnorodne jak jej winiarze, tak pełne tradycji jak prowincja i tak wyjątkowe jak każdy rocznik. Jednak przede wszystkim przemysł winiarski Górnej Adygi nigdy nie stoi w miejscu, lecz idzie z duchem czasu i nieustannie podąża nowymi ścieżkami.

Ośnieżone szczyty i słoneczne promenady, perfekcjonizm i pasja, dążenie do jakości i radość życia – wszystko to łączy się w uprawie winorośli w ekscytującą symbiozę, tworząc szczególny esprit w winiarstwie Górnej Adygi. Wiele aspektów terroir, pełne kontrastów warunki klimatyczne w połączeniu z bogactwem doświadczeń i chęcią innowacji winnic, niezależnych producentów wina i spółdzielni tworzą nieporównywalne pasmo charakterystycznych win z Górnej Adygi. Dzięki temu zarówno wina musujące, jak i podstawowe odmiany owocowe, wyrafinowane wina wyborowe i wykwintne wina deserowe mogą być doskonałymi ambasadorami savoir-vivre’u Górnej Adygi.

Jakie szczepy winogron występują w Górnej Adydze?

Pomimo niewielkich rozmiarów, region winiarski Górnej Adygi oferuje godne uwagi spektrum odmian winorośli. Rozwija się tam wiele szlachetnych, żywych i mocnych odmian win czerwonych i białych, które ujawniają swoje wyraźne aromaty pomiędzy ośnieżonymi szczytami Alp a śródziemnomorskimi cyprysami. Charakter odmian winorośli jest doskonalony przez winiarzy z umiejętnościami i instynktem, tworząc poziom jakości, który wywołał międzynarodową sensację.

To, co powstaje w Górnej Adydze, to nie są wina modne, lecz autentyczne, o własnym i oryginalnym charakterze. Należą do nich nie tylko stare i uznane wina czerwone, ale także winnice o międzynarodowej renomie oraz obiecujące nowe klony. Oprócz rodzimej odmiany Lagrein, już od 1890 roku w Górnej Adydze zadomowiły się klasyczne odmiany, takie jak Merlot czy Cabernet Sauvignon. Wieloaspektowe terroir Górnej Adygi pozwala na stworzenie wielu różnorodnych win czerwonych o zdumiewającej finezji. Ich owocowy lub wielowarstwowy charakter nigdy nie przestaje wzbudzać sensacji.

Wina Górnej Adygi – wina czerwone

Lagrein

wina Górnej Adygi

 

Silny ambasador regionu Górnej Adygi.
Choć pod koniec lat 70. ubiegłego wieku Lagrein było już prawie wymarłe, w międzyczasie zdobyło sobie stale rosnącą rzeszę fanów. To rdzenne, pełne charakteru wino ma swoje korzenie w Bolzano i zachwyca aksamitną pełnią oraz miękką kwasowością. Szlachetnym, korzennym tonom towarzyszą owocowe jagody, świeże wiśnie i fiołki. Dojrzewając w małych dębowych beczkach, Lagrein ujawnia swoją elegancką, pełną wyrazistość. Z winogron produkowana jest również wersja różowa, znana pod nazwą „Lagrein Rosato”.

Pinot Nerowina Górnej Adygi

 

Prawdziwe crème de la crème włoskiego Pinot Nero.
Pinot Nero to tajemniczy majestat wśród czerwonych szczepów Górnej Adygi. Jego intensywny zapach czerwonych i fioletowych jagód z nutami goździków i fiołków sprawia, że jest to bardzo szczególna wersja tego miękkiego, eleganckiego wina. Najważniejsze włoskie przewodniki winiarskie potwierdzają, że Górna Adyga to najlepsze Pinot Nero na południe od Alp. Po prostu znakomite!

Wina Górnej Adygi – wina białe

Jakość ponad ilość. Rygorystyczne ograniczanie plonów w winnicy i cnotliwe umiejętności winiarzy sprawiają, że białe wina z Górnej Adygi są niekwestionowanym szczytem jakości we Włoszech. Co roku osiągają najwyższe noty w najbardziej renomowanych przewodnikach winiarskich. Miłośnicy win z Górnej Adygi odnajdują największą przyjemność w kruchych, świeżych, charakterystycznych winach. Są one po prostu promienne dzięki bogatej w minerały kwasowości i intensywnym aromatom.

Pinot Grigiowina górnej adygi

 

Biały profesjonalista z szerokim potencjałem niespodzianek.
Pinot Grigio. W zależności od strefy uprawy, to pełne, bogate w ekstrakty białe wino pokazuje się z bardzo różnych stron. Czasem ogniste i treściwe z owocowymi aromatami dojrzałych jabłek, gruszek i pigwy. Innym razem gładkie i bogate w minerały z delikatnymi tonami zapachowymi kwiatów lipy. W ten sposób ciągle na nowo udowadnia swoją wartość.

Gewürztraminer

Wspaniałe wino z przyprawami i charyzmą.
Dzięki zapachowi płatków róży, goździków, liczi i innych owoców tropikalnych oraz bujnej strukturze, Gewürztraminer jest fascynującą odmianą winorośli. Wydaje się, że to właśnie od miejscowości Tramin (po włosku Termeno), w której uprawia się winorośl w Górnej Adydze, wzięła swoją nazwę odmiana Gewürztraminer. Nazwa „Traminer” była znana w całym świecie niemieckojęzycznym już w XIII wieku. Obecnie to aromatyczne białe wino jest jednym z najbardziej poszukiwanych w Górnej Adydze.

Nussbaumer to najczęściej nagradzany włoski Gewürztraminer. Wino, w którym elegancja i pikantne aromaty tej starożytnej odmiany znajdują swój maksymalny wyraz.

Chardonnaywina górnej adygi

Międzynarodowa gwiazda o egzotycznej aurze.
Alto Adige Chardonnay urzeka delikatną kwasowością i elegancką grą aromatów. Wyczuwalne są aromaty i smaki ananasa, banana, jabłka, gruszki, owoców cytrusowych, wanilii i masła. Wino jest żywe i owocowe. Jego delikatna pełnia i złożoność ujawniają się po fermentacji w małych dębowych beczkach i dojrzewaniu na drożdżach.

Troy to wyjątkowe wino z kolekcji Tramin. W języku przodków Cantina Tramina “Troy” oznacza “drogę”. Nazwa ta uosabia podróż, jaką Cantina Tramin odbyła przez wiele lat badań i eksperymentów. Podróż, która doprowadziła producentów do dokładnego zbadania każdego szczegółu Chardonnay. To szlachetna odmiana winorośli, z której powstają jedne z najlepszych białych win na świecie.

Troy bardzo elegancko pokazuje swój alpejski charakter: dojrzałe egzotyczne nuty mango, banana i melona Galia. Zabarwione są subtelnymi tonami orzechów laskowych na tle niesamowitej świeżości i słonej mineralności. Finisz jest długi i soczysty, z żywym mineralnym kręgosłupem.


Levii Pas Dosé Trento DOC

 

Musujące wino na bazie winogron Chardonnay. Jasno słomkowo żółta barwa z eleganckimi złotymi refleksami. Tworząc utrzymującą się pianę i bąbelki, skrywa w sobie morskie i świeże aromaty, ukrywając tym samym cytrusowe, kwiatowe i drożdżowe aromaty. Smak delikatny i elegancko zrównoważony. Końcówka długo utrzymująca się i “wyrafinowana”.

 

 

 

Levii Extra Brut Trento DOC

 

Musujące wino na bazie winogron Chardonnay. Intensywne i błyszczące bąbelki, ukazujące narastające nuty kwiatów i owoców. Bukiet skupia w sobie aromaty tropikalnych owoców, cytrusów i bergamotki. Końcówka mocno mineralna, nawiązująca do wysokiej jakości wina. W ustach świeże i zrównoważone.

Müller Thurgauwina górnej adygi

 

Żywe białe z nutami kwiatowymi.
Krzyżówka Rieslinga i Madeleine Royal, która przyniosła sukces na całym świecie, w Górnej Adydze przynosi szczególnie żywe, aromatyczne wina białe. Oprócz typowych dla tej odmiany nut gałki muszkatołowej, w zależności od lokalizacji, w Müller Thurgau pojawiają się czasem cechy bogate w minerały, aromaty kwiatowe (bzu, geranium), owoców cytrusowych i czarnych porzeczek.

 

 

LEVII
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *