Wina organiczne i wina wegańskie

Styczeń 18, 2019 Wina organiczne i wina wegańskie

W naszej kolekcji, można znaleźć szeroką ofertę win biologicznych. Wina wegańskie i organiczne pochodzą z takich winnic jak: Perlage Winery, Ciu Ciu, Borgo Paglianetto, Colomba Bianca czy Bella. Poniżej wyjaśniamy kilka istotnych kwestii, przemawiających za powstaniem tego typu win.

Wino wegańskie czy organiczne, to inaczej wino biologiczne. Różnią się nie tylko w sposobie produkcji, ale także uprawie samych winorośli. Kultywacja organiczna cechuje się występowaniem wielu zasad i reguł, gdzie przestrzeganie ich jest obowiązkowe. Przede wszystkim w trakcie uprawy winorośli, producent powinien wyzbyć się użytku środków chemicznych, jakie wykorzystywane są w normalnej produkcji, do ochrony przed różnymi chorobami, grzybami czy szkodnikami. W winiarstwie ekologicznym natomiast wykorzystywane są tzw. konwencjonalne środki ochrony, pochodzenia roślinnego bądź zwierzęcego (organicznego).

Co wyróżnia wina wegańskie?

wino weganskieNa pewno pytacie się, co wpływa no to, że wino jest wegańskie. Bowiem odpowiedź jest prosta; w trakcie winifikacji, a mianowicie podczas klaryfikacji i filtrowania klasycznego wina używane są substancje zawierające proteiny pochodzenia zwierzęcego. W przypadku win wegańskich te substancje są zastąpione roślinnymi ekstraktami z drożdży czy zielonego groszku. Dlatego są one wolne od jakichkolwiek substancji czy materiałów pochodzących od zwierząt. Każde z nich posiada odpowiedni certyfikat, umieszczony na etykiecie wina.

Co to są wina organiczne?

wino organiczneWina organiczne głównie wyróżnia inny sposób uprawy winorośli, aniżeli sama produkcja czy charakter wina. Sposób uprawy tego typu winorośli podlega określonym zasadom i regułom. Wina organiczne powstają w oparciu o szacunek do ziemi, przy użyciu środków pochodzenia roślinnego i zwierzęcego (organicznego). Konsekwencją uprawy organicznej są produkty w miarę możliwości wysokiej jakości, maksymalnie zdrowe, przy jednoczesnym zachowaniu szacunku dla otaczającego krajobrazu i zrównoważonej ochronie środowiska.

Wina organiczne czy wegańskie posiadają cechy win biodynamicznych, co wskazuje na to, że producent wykorzystuje cechy danego środowiska. Stara się maksymalizować walory, jakie może uzyskać z danego nachylenie stoków, gleby czy mikroklimatu. Dodatkowo występują konkretne regulacje odnośnie temperatury fermentacji, dodatku drożdży i siarczynów, które muszą być zachowane.

Wina organiczne, biodynamiczne czy wegańskie nie różnią się w smaku, a jedynie sprawiają, że dane wina wyjątkowe i niespotykane. W dzisiejszym świecie zachowań pro ekologicznych, zrównoważonego rozwoju czy wzmożonego szacunku dla ziemi, tego typu produkcja win jest jak najbardziej pozytywnym aspektem. Najważniejszy jest smak i jakość wina, jeśli w tym samym czasie jest ono organiczne, to tym bardziej nas to cieszy. Dodatkowo motywuje do prowadzenia ekologicznego stylu życia, a tym samym ochrony środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *