WINA Z DOLINY AOSTY
13 grudnia, 2022Wina D.O.C. z Doliny Aosty
Region Dolina Aosty położony w północno-zachodniej części Włoch, u podnóża Alp. Graniczy z Francją, Szwajcarią i Piemontem. W regionie Doliny Aosty za odpowiednie do uprawy uznaje się 38 odmian winorośli, które są położone na najwyższej wysokości na świecie (nawet 1200 m n.p.m.).
W ciągu ostatnich trzydziestu lat, wina z Doliny Aosty przeszły niezwykły wzrost jakościowy. Świadczą o tym liczne wyróżnienia na poziomie krajowym i międzynarodowym. Zarówno na konkursach win, jak i przez przewodniki i czasopisma w sektorze winiarskim.
Najbardziej popularne wina czerwone w Dolinie Aosty
Czerwone wino występuje w różnych odcieniach czerwieni (od purpury przez rubin do granatu i pomarańczy) i jest produkowane z moszczu macerowanego na skórkach w celu wydobycia polifenoli i substancji barwiących naturalnie na nich występujących.
Wino Torrette
Wino z Doliny Aosty najwyższej jakości. Wszechstronność i kwiatowa świeżość.
Torrette to harmonijna czerwień. Nos jest zdecydowanie kwiatowy, z nutami zwiędłej róży i fiołka, ale także owocowy z natychmiastowym wspomnieniem wiśni i ciemnych owoców. Jeśli na nosie jest w stanie dostarczyć pięknych emocji, to w ustach również nie zawodzi. Powracają te same przyjemne nuty wyczuwalne w nosie, dobrze wsparte niespodziewaną świeżością i żywą mineralnością. Wersja Supérieur, pozyskiwana z najbardziej nasłonecznionych winnic, różni się tym, że winogrona są bardziej skoncentrowane i dłużej dojrzewają.
Przepisy przewidują, że do jego winifikacji należy użyć nie mniej niż 70% winogron Petit Rouge, do których można dodać Pinot Noir, Gamay, Fumin, Vien de Nus, Dolcetto, Majolet lub Prëmetta. Petit Rouge jest najczęściej uprawianą czerwoną odmianą winorośli w Dolinie Aosty. Jest uważana za autochtoniczną winorośl najwyższej jakości i jest ceniona za swoją niezwykłą rustykalność, która zależy od jej tolerancji na zimno i suszę. Jest to obecnie wino produkowane w największej ilości w Dolinie Aosty, a jego obszar produkcji jest największy wśród obszaru Doliny Aosty, obejmujący nie mniej niż jedenaście gmin: Quart, Saint-Christophe, Aosta, Sarre, Saint-Pierre, Charvensod, Gressan, Jovencan, Aymavilles, Villenenuve i Introd.
Torrette Superieur Vallée d’Aoste DOC
Jaskrawe odcienie purpury przywołują soczyste zapachy czerwonych buraków. Igły sosny, jagody jałowca, świeży mech: perfumy dzikiego lasu Doliny Aosty, wraz z garbnikową rustykalnością, czynią z tego wina manifest tradycji winiarskiej tego regionu.
Przez lata wino to stworzyło swoją własną historię, stając się emblematem uprawy winorośli. Heroiczne i surowe, to wino jest jak rodzący się talent, który oczarowuje, gdy odkrywamy go łyk po łyku. Triumf malin i jeżyn, a następnie dzikich truskawek, sosny i eukaliptusa. Każdy łyk wyzwala dynamikę i wigor z końcową nutą białego pieprzu i korzennej pikanterii. Długie i porywające.
Wino ze szczepu Pinot Noir
Wielka francuska odmiana winorośli sadzona w Dolinie Aosty
Elegancja, typowość i struktura
Czerwone winogrona pochodzenia francuskiego zostały wprowadzone do Doliny Aosty w celach eksperymentalnych przez Szkołę Rolniczą. Obecnie Institut Agricole Régional, w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.
Bernardyni zdali sobie sprawę, że pozytywne doświadczenia, które zdobyli przy restrukturyzacji winnic w Valais, mogą zostać przeniesione do Doliny. Następnie zostało to potwierdzone szerokim rozprzestrzenianiem się winorośli, dzięki podobnym cechom dwóch transgranicznych dolin.
Dokładne pochodzenie Pinot Noir nie jest znane. Z pewnością od wieków uprawiana była w Burgundii, a z Francji rozprzestrzeniła się następnie na cały świat. Z jego naturalnych mutacji genetycznych wywodzą się pozostałe odmiany Pinot: Meunier, Gris i Blanc. Jest to bardzo delikatna odmiana winorośli. Wcześnie kiełkuje i dojrzewa, źle znosi wilgoć i zbyt gorący klimat. Z tych powodów można go spotkać tylko na pewnych szerokościach geograficznych, jak np. w Dolinie Aosty, gdzie może wyrazić swój pełny potencjał. Grona są ciasno rozmieszczone, z jagodami o cienkich skórkach i niskiej zawartości substancji barwiących.
Wino szczepu Fumin
Wino z tradycji kulinarnej i winiarskiej Doliny Aosty
Niepowtarzalne ciało i struktura
Fumin, drugi po Petit Rouge pod względem rozpowszechnienia wśród rodzimych odmian czerwonych winogron. awsze był znany jako doskonała winorośl do mieszania, ponieważ jest w stanie nadać kolor, kwasowość i strukturę, poprawiając konserwację win. Podobnie jak wiele rodzimych odmian włoskich, przez wiele lat był on w dużej mierze pomijany, ale został przywrócony z krawędzi wyginięcia przez garstkę oddanych producentów.
Tradycyjnie, wino produkowane z Fumin było mieszane z innymi lokalnymi i międzynarodowymi czerwonymi winogronami, dodając purpurowo-rubinowy kolor i mocną strukturę do każdej mieszanki. Dobra kwasowość i twarde, ale soczyste taniny odmiany były również bardzo przydatnymi składnikami.
Obecnie wielu producentów wytwarza również wina odmianowe Fumin, które ukazują jego pełne i pikantne aromaty. Na podniebieniu wyczuwalne są pikantne i ziemiste tony, które podkreślają ciemne owoce, takie jak jeżyny.
Oprócz produkcji dobrego wina, Fumin jest entuzjastycznie przyjmowany przez plantatorów, ponieważ jest odmianą mało wymagającą i odporną na choroby. Pączkuje późno i dojrzewa wcześnie, co czyni ją dobrodziejstwem w chłodniejszych środowiskach alpejskich, ponieważ może uniknąć przymrozków na obu końcach sezonu wegetacyjnego.
Tradycyjnie Fumin sadzi się w chłodniejszych miejscach, a odmiany lubiące słońce na bardziej słonecznych ekspozycjach.
Fumin jest również dozwolone w Torrette DOC jako mniejszy składnik obok Petit Rouge, a małe ilości są również uprawiane w Szwajcarii.
Wina białe
Białe wino otrzymuje się z fermentacji alkoholowej moszczu białych winogron lub czarnych winogron z bezbarwnym miąższem. Podczas procesu winifikacji poddawane jest specyficznym zabiegom, dzięki którym zachowuje swój charakterystyczny, przezroczysty, żółty kolor. Różnorodność win białych wynika z trzech czynników: wielkiej różnorodności odmian winogron, metod winifikacji oraz ilości cukru resztkowego w winie.
Wino Petite Arvine
Perła enologiczna Doliny Aosty. Autentyczne wino górskie.
Winorośl Petite Arvine pochodzi z Valais w Szwajcarii, skąd rozprzestrzeniła się na Dolinę Aosty. Według ostatnich badań szwajcarskich, mówi się, że pochodzi od szczepu Prié (podobnie jak Prié blanc), który sam pochodzi z Doliny Aosty i jest również częściowo uprawiany we Francji.
Nazwa Petite Arvine wywodzi się od odmiany Arvine i małego rozmiaru (petite po francusku) jej winogron. Ma szczególne predyspozycje do uprawy na dużych wysokościach. Dlatego też nosi również przydomek „winorośli lodowców”. Ze względu na zdolność do odporności i bezproblemowej aklimatyzacji w najzimniejszym i najbardziej niegościnnym klimacie. W Dolinie Aosty, Petite Arvine znalazło idealne terroir, aby jak najlepiej wyrazić te cechy. Z winnicami wspinającymi się na zbocza górskie, między 600 a 900 metrów nad poziomem morza.
Petite Arvine Vallée d’Aoste DOC
Urzekające aromaty i kolory, które oddają owoce i kwiaty. Od ananasa po rabarbar. Od chłodu grejpfruta po głębię jodowanych minerałów i kamienia z nutą świeżo ściętych górskich ziół. Tworzy harmonię w ustach i pamięci, a po przełknięciu utrzymuje się równowaga pełnego, soczystego, niezwykle przyjemnego wina.
Słomkowo-żółty, z jasnymi odcieniami białego złota. Świeże zapachy owoców tropikalnych, passiflory i zielonego melona. Następnie balsamiczne tony aromatycznych ziół i mięty. Nuty białego pieprzu i mielonych kamieni. Na podniebieniu zwarte i pionowe, gryząca soczystość utrzymuje się w długim i intensywnym zakończeniu.
Blanc de Morgex e La Salle
Heroiczne, prawdziwe wino. Wino niemusujące, musujące i medytacyjne.
Winorośl Prié Blanc, dawniej szeroko uprawiana w całym regionie, znalazła swoje najlepsze powołanie w gminach Morgex i La Salle. Tam surowe warunki klimatyczne nie pozwalają innym odmianom odnieść sukces.
Wersja niemusująca jest z pewnością najbardziej rozpowszechnionym rodzajem wina. Słomkowo-żółty kolor z zielonkawymi odcieniami, uwalnia nuty białych owoców i migdałów. Jest zwykle obdarzone doskonałą świeżością. Pikantne i mineralne.
Cechy winogron mogą być wzmocnione tylko w wersji musującej, a w szczególności w metodzie klasycznej, która może być starzona do 48 miesięcy.
Kolejną specjalnością jest wino deserowe lub medytacyjne produkowane techniką eiswein. Polega ona na pozostawieniu winogron do wyschnięcia na winorośli do momentu, gdy temperatura spadnie o 7-10°C poniżej zera. Dzięki temu można wydobyć tylko moszcz z najdojrzalszych winogron.