Wina z Etny

17 stycznia, 2022 Wina z Etny

Wina z Etny

Etna to włoskie wino DOC, które obejmuje zbocza Etny. Aktywnego wulkanu o wysokości 3330 metrów, który dominuje w północno-wschodnim rogu Sycylii. Czym charakteryzują się wina z Etny? Jakie znajdziecie w naszej ofercie? Zapraszamy do lektury.

Najpowszechniej produkowanym winem z Etny jest standardowe Etna Rosso. To czerwone wino wytwarzane głównie z odmiany Nerello Mascalese z dodatkiem do 20% Nerello Cappuccio (znanego tam również jako Nerello Mantellato). Jego Bianco (biały) odpowiednik składa się z co najmniej 60 procent Carricante. Wspierany jest natomiast przez najbardziej powszechnie sadzone białe winogrona na Sycylii – Catarratto oraz mnóstwem mniejszych dodatków, w tym Trebbiano i Minnella. Istnieje również stosunkowo rzadka forma Rosato (rosé) również oparta na Nerello Mascalese i Nerello Capuccio.

Fragore Etna Rosso DOC Contrada Montelaguardia Donnafugata

Wina z Etny
Fragore Etna Rosso DOC Contrada Montelaguardia Donnafugata

Jasny rubionowy kolor ukazuje bogaty i kompletny bukiet wina Fragore. Cechują go przyprawowe nuty (słodki tytoń, gałka muszkatołowa) i kwiatowe aromaty (fiołki). Występują owocowe niuanse, wśród których wystają owoce leśne przepełnione mineralnymi i balsamicznymi nutami.

Idealnie komponuje się z roślinami strączkowymi, grzybami i aromatycznymi mięsami. Fragore świetnie sprawdzi się z indykiem czy grillowanymi żeberkami. Łączy się także z daniami kuchni azjatyckiej, jak kaczka po pekińsku, wołowiną lub wieprzowiną.

Strefa produkcji wina z Etny

Strefa produkcji wina Etna rozciąga się wokół wschodniej strony wulkanu. Od Randazzo na północy do Santa Maria di Licodia, na południu. Stopniowana topografia tworzy płynne rozprzestrzenianie się mezoklimatów, gdy ziemia wspina się od poziomu bliskiego morza do ponad 1200 metrów. Najwyższe winnice Etny należą obecnie do najwyższych we Włoszech (a nawet na świecie), z łatwością dorównując alpejskiej Górnej Adydze.

Producenci wina z Etny eksperymentują z winnicami położonymi coraz wyżej na zboczach wulkanu. Pozwala to ocenić wpływ bogatszych, czarniejszych gleb lawowych i większej wysokości nad poziomem morza. Ten najbardziej ekstremalny terroir może być kuszącym wyborem. Uznanie dla winnic położonych na dużych wysokościach rośnie, a ich wczesne wyniki są obiecujące.

Współpraca winnicy Donnafugata z marką Dolce&Gabbana

Wina z Etny
Wina Donnafugata i Dolce&Gabbana

 

 

Cuordilava,Isolano, Rosa,  to wynik zaciśnięcia współpracy między najbardziej znaną włoską marką odzieżową Dolce & Gabbana oraz winnicą Donnafugata.

 

 

 

 

Z każdego miejsca na zboczach Etny, spoglądając na wschód, można dostrzec, jak wiele światła odbija się od błyszczącego Morza Śródziemnego na tutejszych winoroślach. Miejscowi plantatorzy bardzo podkreślają ten efekt. Podobny on jest do tego, jaki obserwuje się w okolicach Jeziora Genewskiego i wzdłuż Mozeli. Mówią o tym, jak to pomaga dojrzewać winogronom, nawet w chłodniejszych, wyższych wysokościach. Dojrzałość winogron prawie nigdy nie jest problemem na Sycylii. Miejsce, które słynie z gorącego, jasnego i trwałego słońca (na szerokości geograficznej 37°N, nie jest to najchłodniejszy z europejskich regionów winiarskich). Wyższe zbocza Etny są prawie jedynym miejscem na wyspie, gdzie temperatury spadają na tyle nisko, że nie stanowią problemu dla dojrzałości winorośli. W rzeczywistości chłodniejsze temperatury nie tylko nie stanowią problemu, ale wręcz pomagają, oferując luksus chłodniejszego i dłuższego okresu wegetacji.

Sul Vulcano Nerello Mascalese Etna Rosso DOC

Wina z Etny
Sul Vulcano Nerello Mascalese Etna Rosso DOC Donnafugata

Jasna rubinowa barwa. Wino Sul Vulcano oferuje elegancki bukiet z nutami owoców leśnych (poziomki, czerwonej porzeczki) i aromatów kwiatowych. Dołączają do nich lekkie niuanse cynamonu i gałki muszkatołowej. Świetne połączenie odczucia smakowo – węchowego z pojawiającą się świeżością i aromatycznymi taninami. Końcówka długa i zrównoważona.

Świetnie pasuje do przystawek i dań kuchni śródziemnomorskiej składających się z bakłażana, grzybów oraz mięsa z grilla lub duszonego.

 

 

Międzynarodowy profil Etny został szczególnie wzmocniony w 2001 roku. Wtedy Mick Hucknall (z brytyjskiej grupy pop Simply Red) założył tam swoją winiarnię Il Cantante. Dziś tarasy krzewów winorośli uprawianych metodą alberello są już wiekowe i przyczyniły się do wzrostu popularności win z Etny.

Etna DOC

Od momentu powstania, dokument Etna DOC pozostał niezmieniony. Pomimo niezliczonych zmian w produkcji wina, uprawie winorośli, polityce, rynkach winiarskich i preferencjach konsumentów. Można to interpretować jako doskonały przykład tego, że włoski system DOC był mniej starannie zarządzany niż francuski system apelacji, na którym się opierał. Może to być również znak, że pierwotne przepisy były tak starannie napisane, że pozostały solidne pomimo zmian zachodzących wokół nich. Trzecią możliwością jest to, że tak mało wina produkuje się pod tą nazwą, a to, co jest, jest zazwyczaj tak dobrej jakości. W związku z tym nie było motywacji do poświęcania czasu i środków administracyjnych na aktualizację przepisów.
Niezależnie od tego, jaka jest prawda, Etna nadal się tli, a winorośl nadal kwitnie na jej bogatych i ciemnych wulkanicznych glebach.

Donnafugata

Etna
Donnafugata

Naturalna gleba, odpowiednie położenie i wysokość nad poziomem morza, charakter klimatu i winorośli są najważniejszymi cechami dla powstającego wina. Ukazują w sposób prawdziwy unikatowe siedlisko winnicy.

Nazwa Donnafugata (uciekająca kobieta) przywołuje historię Marii Karoliny, matki Ferdynanda IV Barbona. To właśnie ona na początku lat 800 uciekła z Neapolu przed oddziałami napoleońskimi. Schronienie znalazła na Sycylii, gdzie obecnie znajduje się winnica Donnafugata. Wydarzenie to było inspiracją do stworzenia logo winnicy, które pojawia się na każdej butelce, a obrazuje twarz kobiety z rozwianymi włosami. W Donnafugata pojedynczy detal jest precyzyjnie dopracowany, a na każdy rodzaj wina dobrana jest inna etykietka. Pokazuje to z jak wielkim oddaniem winnica przekazuje swoje produkty dla przyszłych konsumentów. Pojedyncza etykietka zaprojektowana jest z myślą o ukazaniu unikatowego charakteru każdego z win.

Donnafugata i wina z Etny

Donnafugata
Donnafugata

We wschodniej Sycylii, gdzie znajduje się Etna, Donnafugata wybrała północną stronę, aby produkować wina górskie, wulkaniczne i śródziemnomorskie.

W tej posiadłości, między 730 metrów i 750 metrów nad poziomem morza, Donnafugata posiada około 21 hektarów winnic, wszystkie w obszarze DOC, podzielonym na 6 okręgów: Montelaguardia, Statella, Camporè i Calderara w gminie Randazzo, Marchesa i Verzella w gminie Castiglione di Sicilia. Uprawiane odmiany są odmianami rodzimymi, reprezentatywnymi dla tego obszaru: Carricante, Nerello Mascalese i w niewielkich ilościach Nerello Cappuccio.

Krajobraz uprawy winorośli na Etnie charakteryzuje się tarasami i suchymi kamiennymi ścianami z kamienia lawowego (niematerialne dziedzictwo kulturowe UNESCO). Występuje tu niska uprawa lub tradycyjna forma uprawy krzewów, w tym forma quincunx (gęste nasadzenia szachownicowe z około 7000 roślin na hektar). Wiek winnicy może przekraczać 70 lat. Tereny wulkaniczne, na których nadal osadzają się lapilli i popiół, są piaszczyste i gwarantują doskonały drenaż.

Wina z Etny
Donnafugata

 

Z punktu widzenia klimatu, północna strona wulkanu charakteryzuje się niższą średnią roczną sumą opadów niż strona wschodnia. Świeże i wietrzne lata przyczyniają się do produkcji zdrowych winogron. Silne wahania temperatury w sierpniu i wrześniu, między dniem a nocą, sprzyjają produkcji winogron o dużej świeżości aromatycznej i wyjątkowej osobowości.

2 komentarze do “Wina z Etny

  1. Ależ smakowity wpis!

    1. Bardzo dziękujemy i polecamy spróbować win z Etny 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *