Włoskie Primitivo

11 kwietnia, 2022 Włoskie Primitivo

Włoskie Primitivo

Historia, charakterystyka i techniki produkcji wina z wielkiej apulijskiej odmiany winorośli

Primitivo to bardzo rozpowszechniona odmiana winorośli w południowych Włoszech, zwłaszcza w Apulii. Do tego stopnia, że w latach 90. była dziewiątą pod względem wielkości odmianą włoską, jeśli chodzi o powierzchnię upraw winorośli, z 17 000 hektarów (nieco mniej niż jeszcze bardziej popularny Negroamaro). Powstaje z niego wino o intensywnej barwie, strukturze, smaku korzennym i wysokiej zawartości alkoholu.

Początki wina Primitivo nie są pewne. Uważa się, że został on przywieziony do Apulii podczas kolonizacji fenickiej lub nawet przez Ilirów ponad 2000 lat temu. Inni utrzymują, że to benedyktyni z Burgundii wprowadzili winorośl w XVII wieku. Wiemy jednak na pewno, że winorośl ta była znana pod tą nazwą już pod koniec XVIII wieku.

Rozprzestrzenianie się winorośli we współczesnych Włoszech

Włoskie Primitivo
Madrigale Primitivo di Manduria DOCG Dolce Naturale

 

Primitivo jest szeroko rozpowszechnioną odmianą w prowincji Taranto. Tam wytwarza się 60 – 70% całkowitej produkcji i gdzie znajduje się słynne Primitivo di Manduria DOC. Występuje również na obszarze Gioia del Colle, od którego pochodzi nazwa drugiego wina Primitivo DOC, oraz w najbardziej wysuniętej na południe części regionu – od Brindisi do Lecce. Tam osiąga najlepsze wyniki pod nazwą Primitivo Salento IGP.

Uprawa winorośli Primitivo

Nazwa winogron Primitivo pochodzi od ich wczesnej dojrzałości. W rzeczywistości zbiera się je między końcem sierpnia a początkiem września, choć niektóre odmiany oferują drugi owoc – zwykle rozwijający się na osobnikach żeńskich – który zbiera się około 20 dni później.
Primitivo jest bardzo wymagającą rośliną, której produkowanie potrzebuje odpowiedniej wiedzy i starannej pracy w winnicy. Jej ciemnoniebieskie jagody, obficie kwitnące, są bardzo zwarte w gronie i źle znoszą wilgoć. Wilgoć jest niebezpieczna, ponieważ zostaje uwięziona między jagodami i może prowadzić do powstawania pleśni. Z tego względu wymaga suchego, ciepłego klimatu z intensywnymi, ale krótkimi opadami, aby winogrona mogły szybko wyschnąć i pozostać suche i zdrowe.
Często stosowany jest system bush-training, który nie zapewnia dużych zbiorów, ale bardzo wysoką jakość. Winorośl Primitivo może być bardzo długowieczna: na apulijskiej wsi można znaleźć nawet winorośle liczące ponad 80 lat.

Właściwości wina Primitivo: klucz do sukcesu tkwi w kieliszku

Włoskie Primitivo
Contrada Barbatto Primitivo Gioia del Colle DOC

Wino Primitivo jest jednym z najczęściej eksportowanych win włoskich, a tendencja ta rośnie już od 20 lat. Można powiedzieć, że cała zasługa leży w winie i jego szczególnych cechach, które sprawiają, że jest ono w stanie podbić bardzo szeroką publiczność. Przede wszystkim jest to wino, które jest dobre już w młodości. Może być również bardzo złożone i głębokie, nadające się do długiego starzenia w butelce i osiągania doskonałych wyników. Jest to wino mocne, bogate w aromaty i zapachy owocowe, aksamitne i niezwykle przyjemne. Ten sam szczep winogron można znaleźć w butelkach w różnych stylach, wersjach i przedziałach cenowych, co skłania konsumentów do prób i eksperymentów: młode wina, reserva, wina leżakowane w beczkach, leżakowane w butelkach, wina czerwone i różowe, wina likierowe, gradacje od 13 do 16 stopni i wiele innych!

Włoskie Primitivo – charakterystyka

włoskie Primitivo
Produttori di Manduria

Włoskie Primitivo ma zazwyczaj głęboki, intensywny rubinowy kolor. Ma fioletowe niuanse, które z wiekiem przechodzą w granat.
W bukiecie wyczuwalne są drobne czerwone owoce, takie jak czarna wiśnia, jeżyna, śliwka oraz kwiatowe nuty fiołka. Starzenie w drewnie może wzbogacić go o korzenne nuty, które nadają mu jeszcze większą złożoność i gładkość. Do najczęstszych zapachów korzennych należą cynamon, kakao, czarny pieprz i lukrecja.
Smak jest ciepły, pełny i otulający, z nutami owocowymi odpowiadającymi temu, co można wyczuć w nosie. Podniebienie jest aksamitne, miękkie i umiarkowanie trwałe. Tanina jest obecna, ale delikatna. Ma dobrą średnią zawartość alkoholu. W rzeczywistości jest to bardzo słodki gatunek winogron, który charakteryzuje się wysoką zawartością alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *