Piramida jakości Prosecco

Styczeń 18, 2019 Piramida jakości Prosecco

 

Co oznacza „DOCG” i „SUPERIORE?

DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita, nazwa tradycyjna zarejestrowana w Unii Europejskiej jako odpowiednik Chronionej i Gwarantowanej Nazwy Pochodzenia) to apelacja przyznawana tylko winom produkowanym na ściśle określonym obszarze i spełniającym restrykcyjne normy.

Prosecco DOCG Conegliano Valdobbiadene Superiore to historyczny obszar, gdzie winogrona ze szczepu glera uprawia się od wieków. Teren zlokalizowany jest w odległości pomiędzy Wenecją, a łańcuchem górskim – Dolomitami. Składa się z jedynie piętnastu pagórkowatych gmin. Całkowita powierzchnia winnic wynosi 4800 ha, natomiast apelacja nadana została w 2009 roku.

Jakość wina musującego “Superiore” wynika z połączenia kilku istotnych czynników:

  • unikalnego terroir (dozwolony tylko zbiór manualny)
  • klimatu i długiej tradycji produkcji na niewielką skalę

Właściwości sensoryczne i organoleptyczne wina Prosecco DOCG Conegliano Valdobbiadene są dobrze znane. Składają się z owocowych aromatów (jabłko, gruszka, banan) oraz kwiatowych nut (głóg, akacja, róża, glicynia), odświeżającej kwasowości i średniej zawartości alkoholu.

W momencie nadania statusu DOCG rdzennemu obszarowi, zapadła decyzja o rozszerzeniu regionu produkcji wina Prosecco pod apelacją DOC (Denominazione di Origine Controllata).

Prosecco DOC zawiera w swoich granicach prowincje Veneto (Treviso, Belluno, Venice, Padowa i Vicenza) oraz wszystkie prowincje Friuli Venezia. Producenci mają prawo do umieszczenia nazwy geograficznej na etykiecie, np. Prosecco DOC Treviso, jeśli wino zostało wyprodukowane w prowincji Treviso.

Bardzo istotnym spostrzeżeniem jest fakt, iż poza obszarem produkcji, znajdującym się pomiędzy Conegliano a Valdobbiadene, użycie nazwy “Prosecco” na etykiecie jest zabronione.

Prosecco Superiore di Cartizze i Prosecco Rive

Prosecco Superiore di Cartizze to Cru Prosecco Superiore. Produkcja tego typu wina odbywa się na małym obszarze tworzącym amfiteatr. Teren położony jest na piaskowo – gliniastym podłożu w gminie Valdobbiane (zajmującym powierzchnię tylko 106 hektarów). Dzięki tym sprzyjającym czynnikom wino Prosecco Cru uzyskuje pełną dojrzałość, która gwarantuje niespotykaną koncentrację aromatów.

Prosecco di Cartizze jest wyjątkowym winem musującym, bogatym w aromaty, przywołujące nuty białych owoców, jak morele i brzoskwinie. By następnie płynnie przechodzić w kierunku aromatów cytrusowych i różanych. W bogatym smaku wina pojawia się także miękki aromat słodyczy. Towarzyszy temu delikatne musowanie, dodające wigoru i potęgujące przyjemność. Wszystko to zachowując świeżość klasycznego wina Prosecco.

Wersja Prosecco Rive natomiast występuje jedynie w odsłonie Spumante i wyraża esencję terytorium, z którego pochodzi. Dane wino musujące produkuje się wyłącznie z winogron pochodzących z jednej gminy. Niejednokrotnie produkcję ogranicza się tylko do jednej części  winnicy. W taki sposób podkreśla się i uwypukla specyficzne cechy, jaki nadaje otoczenie. Dzięki tym zasadom wino musujące Prosecco Rive można zaliczyć do kategorii win Prosecco Cru. Zaś samo określenie “Rive”, w lokalnym dialekcie oznacza winnice położone na niezmiernie spadzistych zboczach. Takie położenie nadaje wcześniej wspomniane szczególne różnice w aromacie i smaku, które tak bardzo zależą tych od pojedynczych górzystych terenów pomiędzy miejscowościami Conegliano i Valdobbiadene.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *