Wina na Święta Bożego Narodzenia
8 grudnia, 2021Wina na Święta Bożego Narodzenia
Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy. Czas oddechu od codzienności, spotkań z rodziną, z najbliższymi. Święta minione wspominamy z nostalgią (szczególnie te z dzieciństwa), a te, które nadchodzą, będziemy pamiętać w następnych latach. Dlatego ważne jest, abyśmy przeżyli te szczególne dni możliwie jak najlepiej. Przygotowując się do Świąt pięknie dekorujemy choinkę i stół wigilijny, na którym, zgodnie z naszą tradycją, znajdzie się dwanaście potraw. Smak i aromat dania może podkreślić dobrze dobrane wino, o czym wiedzą jego zwolennicy, tradycyjnie Włosi czy Francuzi. W Polsce także coraz bardziej powszechne staje się łączenie wina z jedzeniem. Tylko jakie wybrać wina na Święta Bożego Narodzenia, a szczególnie na kolację wigilijną?
W polskim tradycyjnym wigilijnym menu przeważają potrawy jarskie i rybne, a jeśli jest to mięso, to raczej drób. Skupimy się zatem na winach białych, pochodzących z Włoch – jednej z ojczyzn wina. Na jej terenie znajduje się około 2 tysięcy odmian winogron, z których powstają mistrzowskie alkohole o zróżnicowanym smaku.
Co na początek kolacji?
Na początek kolacji wigilijnej, jako aperitif, doskonałe będą włoskie bąbelki. Na każdym chyba polskim stole znajdziemy śledzie w oleju. Prosecco Brut Canah sprawdzi się doskonale jako trunek rozpoczynający przyjęcie, ale także jako partner do naszego tradycyjnego śledzia. Wyczujemy w tym winie aromaty zielonego jabłka i kwiatów polnych, z pełnym i złożonym ciałem. Jeśli zaś szukamy czegoś bardziej wykwintnego na ten szczególny dzień, idealne będzie Grande Cuvée Alma Brut Franciacorta DOCG. Zapach tego wina charakteryzuje się wyraźną mineralnością, przywołuje głębokie nuty dojrzałych słodkich owoców, tortu bezowego oraz ciastek. W smaku wyczuwalna jest kremowa tekstura, połączona z elegancją, lekkością oraz harmonią. Zapewni to perfekcyjne rozpoczęcie idealnego wieczoru.
Wino do zupy
W większości polskich domów w wieczór wigilijny nie może zabraknąć aromatycznej zupy grzybowej. Tylko jakie wino pasuje do zupy grzybowej? Potrzeba nam wina wyraźnego w smaku, które nie zniknie pośród intensywnego smaku i zapachu grzybów, ale też nie wyjdzie przed ich szereg. Idealnym winem w tym wypadku będzie Valpolicella Ripasso Superiore DOC Maso Maroni. Prezentuje nuty śliwki, czereśni, jeżyn oraz intensywne aromaty fiołków. Jest dobrze zbudowane i przepełnione aromatami beczki. Wszystkie te cechy tworzą doskonałą kompozycję smakowo-aromatową.
Na Święta muszą być pierogi
Na naszej liście potraw wigilijnych obowiązkowe są pierogi z kapustą i grzybami. Do ukochanych przez Polaków pierogów rekomendujemy wino, które już jest dosyć popularne w naszym kraju – Gewürztraminer DOC Alto Adige, pochodzące z regionu Trentino – Alto Adige, z winnicy MeranoBurggräfler. Wyczuwalny jest w nim kwiatowy aromat róży oraz goździków, gałki muszkatołowej i olejków eterycznych. Smak wina natomiast jest świeży, miękki, z długotrwałą końcówką. Trudno będzie rozstać się z tą doskonale dobraną parą.
Ryby na kolacje świąteczne
Zastanawiając się nad doborem win na Święta na pewno musimy uwzględnić potrawy rybne. Ryby jednak różnią się między sobą smakiem czy strukturą, zatem nie każde wino będzie odpowiednie do danej ryby. Rozważmy więc możliwe wybory.
Łosoś
Łosoś jest rybą o oryginalnym i bardzo wyrazistym smaku. Często jemy go na surowo w postaci tatara bądź gravlaxa. I tutaj perfekcyjnym towarzyszem będzie ulubione białe włoskie wino Polaków – Pinot Grigio. Terre Magre Pinot Grigio DOC Friuli Piera ma elegancki zapach, przepełniony aromatami kwiatów pomarańczy, ze świeżymi nutami jabłka, gruszki i egzotycznych owoców, z nieznacznymi nutami suszonych owoców. W smaku jest delikatnie wytrawne, pełne oraz aksamitnie gorzkawe. W połączeniu z tłustym i soczystym łososiem powstaje duet idealny!
Karp
Niekwestionowanym królem wigilijnych ryb w Polsce jest karp. Mocno oścista ryba o specyficznym, lekko mulistym smaku, ale odpowiednio przygotowana smakuje wybornie. Ma białe, kruche i delikatne mięso. Dla takiego króla należy dobrać wino odpowiednio wyszukane. La Fuga Contessa Entellina DOC Sicilia Donnafugata to wino o długotrwałej ciągłości smaku i aromatu. Zapach otwiera się na nuty jabłka oraz egzotycznych owoców (ananasa, bananów), w tle wino jest bogato mineralne; w ustach jest przyjemnie wyważone i bardzo esencjonalne, doskonale uzupełnia smak karpia.
Pstrąg
Wciąż nieco mniej popularny jako ryba świąteczna, ale na pewno warty uwagi jest pstrąg. To ryba delikatna, bardzo chuda i soczysta. Świetnie będzie współgrała z winem Greco di Tufo DOCG Mastroberardino. Wyczuwamy w nim intensywne i złożone aromaty cytrusów, moreli, brzoskwini, ananasa. To wino świeże i bardzo eleganckie. Pan pstrąg poczuje się na pewno doceniony w tym duecie.
Halibut
Halibut to jedna z najsmaczniejszych ryb dostępnych w Polsce. Ma chude, delikatne, kruche i soczyste mięso. Może być prawdziwym rarytasem na wigilijnym stole. Zdecydowanie zasługuje na wino nieszablonowe. Naszym wyborem jest Phigaia El Blanco IGT delle Venezie Serafini & Vidotto. W kieliszku wyczuwalne są eleganckie aromaty cytrusów i warzyw wraz z nutami grejpfruta, mandarynek, zielonego jabłka oraz liści pomidora. W smaku wino jest bogate mineralne z narastającymi aromatami słodkiej wanilii. Dobrze zaokrąglone oraz powoli rozgrzewające na pewno polubi się z halibutem.
Co do naszego słynnego makowca?
Na każdym polskim wigilijnym stole musi znaleźć się domowe ciasto. Jednym z najbardziej popularnych jest makowiec. Do niego rekomendujemy oczywiście wino słodkie. Moscato d’Asti DOCG Dulcis San Silvestro ma intensywny zapach specyficznego aromatu winogron Moscato, z wyczuwalnymi lekkimi nutami kwiatów akacji, miodu i migdałów. W smaku jest słodkie oraz przyjemnie świeże. Ta para będzie doskonałym i pysznym zwieńczeniem świątecznej kolacji.
Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Wam w skomponowaniu idealnych zestawów potraw z winem.