Wielkanocne połączenia z winem
3 kwietnia, 2019Wielkanocne połączenia z winem
Wszystko budzi się do życia, w powietrzu czuć powiew wiosny. Do naszej diety dołączamy więcej świeżych warzyw, przepełnionych witaminami i minerałami. Na straganach pojawiają się kolorowe tulipany i żonkile. Tym samym początek wiosny łączy się ze zbliżającą się wielkimi krokami Wielkanocą!
Zastanawiacie się, jakie wina połączyć z typowymi dla Świąt potrawami, wypiekami czy innymi daniami na bazie świeżych warzyw? Podpowiadamy inspirujące kombinacje, gdzie aromaty i smaki łączą się w sposób idealny.
Ożywiające bąbelki na start
Bąbelki w postaci Prosecco Superiore to idealne rozwiązanie na Wielkanocne śniadanie! Wzbogaci nie tylko kubki smakowe, ale także sprawdzi się w postaci aromatycznego aperitifu. Ponadto łączy się w sposób idealny z różnymi tradycyjnymi potrawami.
Jednym ze składników, najbardziej kojarzącym się z Wielkanocą, są dania na bazie jaj. Nie zawsze wyobrażamy sobie je w połączeniu z winem, lecz Prosecco prawie zawsze będzie świetnym rozwiązaniem. Bąbelki sprawią, że poczujemy lekkie i przyjemne musowanie. Natomiast nuty jabłka, cytrusów oraz zapachy kwiatów dodadzą daniom elegancji i świeżości.
Wina musujące dzięki swojej lekkiej kwasowości świetnie wzbogacą przystawki, w postaci faszerowanych jaj czy sałatek warzywnych. Nuty chlebowo – tostowe idealnie połączą się z wędzonym łososiem czy pieczonymi wędlinami z chrzanem.
Święta na biało lub różowo
Do przystawek i pierwszych dań na bazie ryb w galarecie, świeżych i pieczonych wędlin sprawdzą się wina białe oraz wina różowe. Lekko schłodzone, odświeżające i wprowadzające nowe nuty aromatyczne.
Jednym z rodzajów wina, który świetnie sprawdzi się Sauvignon. Znajdziemy w nich wyważoną mineralność i zbilansowaną kwasowość. Ożywią dania rybne, nadadzą wyraźny charakter sałatkom i wędlinom, jak schab bądź szynka.
Jeden z popularnych szczepów – Pinot Grigio sprawdzi się z pierwszymi daniami, jak kremowe risotto lub duszony drób. Aromaty egzotycznych owoców i gruszki idealnie połączą się także z pasztetami czy schabem nadziewanym suszonymi owocami.
Różowe odsłony wina włoskiego, w postaci rześkiego Primitivo Rose AKA lub sycylijskiego wina Lumera z winnicy Donnafugata, odsłonią nuty, nieodkryte dotychczas. W kieliszku pomogą nam wyczuć aromaty poziomek, granatu czy porzeczki. W smaku zaskoczą nieziemską miękkością, harmonią oraz świeżością.
Stawiając na elegancką czerwień
Dla wielbicieli win czerwonych proponujemy dwa odmienne szczepy. Pierwszym z nich jest autochtoniczny szczep z Sardynii – Monica di Sardegna. Charakteryzująca się intensywnym bukietem, świeżym i zrównoważonym smakiem. Połączy się w sposób idealny z jagnięciną, a dla wegetarian pieczonymi rybami.
Drugim z czerwonym win jest Romitòro Toscana IGT Rosso z Toskanii. Przepełnione jest aromatami wiśni oraz dojrzałej śliwki. Na podniebieniu jest dużo świeżości, słodycz wanilii i mokki. Pasuje do wielu wielkanocnych potraw, w tym tradycyjnej białej kiełbasy czy wędlin. Idealnie wzbogaci smak pasztetów lub pieczonego mięsa.
Naturalna słodycz do lub zamiast wypieków
Kajmakowe mazurki, babki czy serniki w połączeniu z winem? Oczywiście, że tak! Lubimy nieoczywiste kombinacje, a ta jest właśnie jedną z nich.
Naturalnie słodkie wino sprawi, że odkryjesz smak różnych deserów czy ciast na nowo. Piani di Tufara Moscato di Trani DOC to jedne z cudownych słodkich inspiracji. Mocno kremowe, pełne nieziemskich nut aromatycznych – bukiet kwiatów akacji, brzoskwini, ananasa i kandyzowana skórka pomarańczy. Charakteryzuje się lekką kwasowością i pomoże wzbogacić aromaty ciast bądź nawet je zastąpić.
Życzymy udanego odkrywania połączeń wina z tradycyjnymi potrawami oraz co najważniejsze, spokojnego i radosnego czasu wśród najbliższych!