Włoskie wina słodkie

Wyświetlanie wszystkich wyników: 9

Wyświetlanie wszystkich wyników: 9

Wina słodkie mają szczególne cechy aromatyczne i organoleptyczne, które sprawiają, że są łatwo rozpoznawalne również dla mniej doświadczonych.

We Włoszech produkuje się różne rodzaje win, różniące się przede wszystkim procesem produkcji winogron. Każdy region ma swoje własne techniki, które sprawiają, że wina słodkie dostępne na rynku naprawdę się od siebie różnią.

Główne rodzaje włoskich win słodkich

Można wyróżnić kilka głównych rodzajów win słodkich. Naturalne wina słodkie są produkowane z winogron odmian aromatycznych, takich jak bracchetto czy moscato, w których fermentacja jest zatrzymywana w celu podkreślenia cukrowego i słodkiego smaku. Są też wina słodkie z późnego zbioru winogron, które utrzymują wysokie stężenie cukru, co przykrywa kwaskowatość produktu.

Wina passito są natomiast produkowane z winogron, które po zbiorach są suszone na samej roślinie lub na matach. Można więc znaleźć wina z pleśnią, czyli takie, których winogrona poddawane są działaniu pleśni w celu zwiększenia ilości cukru w winogronach.

Wreszcie, wśród włoskich win słodkich znajdują się wina likierowe, realizowane z dodatkiem alkoholu lub gotowanego moszczu.

Wina słodkie z północnej części Włoch

Północne Włochy oferują szeroki wybór wysokiej jakości win słodkich. Piemont szczyci się Moscato d’Asti, Passito di Moscato, Loazzolo i Malvasia di Casorzo. W Lombardii można napić się Moscato di Scanzo i Sangue di Giuda, natomiast Toskania produkuje wspaniałe białe wina słodkie, takie jak Vin Santo i Moscadello.

Z kolei w Trydencie-Górnej Adydze produkuje się słodkie wina, takie jak Vin Santo, o tej samej nazwie co wina toskańskie, a innym winem regionalnym jest Passito Gewurztraminer. W Wenecji Euganejskiej butelkuje się Recioto della Valpolicella, Recioto di Soave, Moscato Bianco i Custoza. We Friuli-Wenecji Julijskiej występują wspaniałe wina słodkie, wśród nich Passito Ramandolo, Verduzzo i Picolit.

Najlepsze słodkie wina z Włoch Środkowych

W małych regionach Włoch Środkowych można spróbować wyjątkowych win słodkich. Na przykład w Marche, między Maerata a Ankoną, znajduje się Verdicchio z Zamków Jesi, białe słodkie wino o wytrawnym smaku i lekko gorzkim posmaku. W Umbrii produkuje się czerwone wino Montefalco Sagrantino Passito i Muffato, natomiast w Lacjum można skosztować słodkich win, takich jak Gradoli i Muffo Lazio.

Najlepsze włoskie wina słodkie z południowych Włoch

Wina deserowe są szeroko rozpowszechnione także na południu Włoch. Niesamowita Kampania może poszczycić się wyjątkowymi winami, takimi jak Falanghina, Phileno Passito, Sannio Moscato i Castel San Lorenzo Moscato. W Apulii, można znaleźć wspaniałe słodkie wina, takie jak Primitivo, Moscato di Trani i Aleatico di Puglia.

Z kolei na Sycylii występują szlachetne wina słodkie, takie jak słynna Marsala o kolorze topazu i silnym owocowym smaku. Inne sycylijskie wina słodkie to Moscato di Siracusa, Malvasia delle Lipari i Passito di Pantelleria.

Jak podawać i łączyć włoskie wina słodkie.

Słodkie wina włoskie tradycyjnie podaje się w temperaturze od 10 do 18°. Odpowiednie kieliszki nie powinny być zbyt duże, ponieważ wina te należy sączyć powoli, aby docenić ich wszystkie cechy.

Wystarczy wybrać proste kieliszki z nóżką o długim i wąskim kształcie. Jeśli chodzi o połączenia, słodkie wina doskonale pasują do ciast i deserów, ale także do dojrzałych serów i mięsa.