CASTELLO ROMITORIO

Od 1984 r. Winnica Castello Romitorio zajmuje się badaniami, eksploracją i promocją wina Brunello di Montalcino. Ścieżka ta stała się możliwa dzięki pracy artysty Sandro Chia i jego więzi z Franco Martini, ekspertem Brunello di Montalcino i mistrzem piwnicy Castello Romitorio. Ta więź trwa teraz między synem Sandro, Filippo, a synem Franco, Stefano, następnym pokoleniem.Więź trwa teraz między synem Franco, Stefano Martini, a synem Sandro, Filippo Chia.

CASTELLO ROMITORIO

Opuszczone przez dziesięciolecia winnice Romitorio zostały zasadzone przez Sandro Chia z odwagą i dalekowzrocznością w drugiej połowie lat osiemdziesiątych. Krajobraz Romitorio, na którym postawiliby tylko nieliczni, był dzikim obszarem Montalcino, charakteryzującym się mikroklimatem ze zboczami, które otrzymywały mniej słońca i gdzie średnie temperatury były zimniejsze niż reszta apelacji. Położone w północno-zachodniej części Montalcino winnice Romitorio otaczają zamek na wzgórzu, które schodzące z Monte Amiato w kierunku Sieny biegną równolegle do stoków Montalcino. Są to małe działki wśród hektarów dziewiczych lasów, przeplatane stawami i strumieniami krystalicznie czystej wody. Całkowicie dziewiczy krajobraz z galerem, gliną i glebą albareską, z której wydobywają się skamieliny i skorupy, dowód starożytnego dna morskiego. Wina produkowane tutaj są świeże i owocowe, niesamowicie aromatyczne, umiarkowanie alkoholowe i o niezrównanym wyrafinowaniu, o słonej nucie i dynamicznym, żywym charakterze.

Drugą posiadłością Castello Romitorio jest Ghiaccio Forte, nabyta w 1999 roku i położona w Scansano, Grosseto. Posiadłość bierze swoją nazwę od starożytnej etruskiej osady Ghiaccio Forte, której ruiny znajdują się w niewielkiej odległości od winnicy. Obszar Scansano, z jego nagimi wzgórzami i dziewiczą przyrodą, stoi około 150 metrów nad poziomem morza i jest tylko 25 kilometrów od Morza Tyrreńskiego. Wysokość, południowo-wschodnia ekspozycja i gleba wulkaniczna tworzą wyjątkowy mikroklimat, który wytwarza wyrafinowane, eleganckie wina, które wyrażają wszechstronność i różnorodność natury winogron Sangiovese.