LIMONIO

Jest to pierwsze wspomnienie, które sycylijscy migranci łączą ze swoją ojczyzną, symbol par excellence tej wyspy-kontynentu: Cytryna. Cenny owoc, który jest fizyczną więzią między Sycylijczykami a ich wyspą. Nikt, kto kiedykolwiek podróżował na Sycylię, nie może zapomnieć wyjątkowego, słodkiego i pikantnego zapachu kwitnącego gaju cytrynowego.
Prawdziwa symbioza z wyspą jest tym, co rodzina Russo utrzymuje przy życiu przez całe stulecie. W ich pięćdziesięciohektarowej posiadłości drzewa rosną i owocują od ponad 15 dekad, niektóre z nich są starsze niż sama firma. Oryginalne podkładki wyrosły silne i zdrowe pędy, prawdziwy rajski sad leży przed oczami tych, którzy mają szczęście odwiedzić posiadłość Limonio w Partinico, gdzie cytryna, niekwestionowany bohater, jest reprezentowana przez odmianę Femminello z jej obfitością pachnących białych kwiatów.
Femminello to odmiana, którą można zbierać cztery razy w roku. W pierwszym zbiorze owoce nazywane są Primo Fiore, odbywa się to między listopadem a kwietniem; w drugim, który ma miejsce w kwietniu, owoce nazywane są Bianchetto, w maju Maiolino. Wreszcie, przez cały sezon letni, mamy Verdello, ten, który jest bogatszy w olejki eteryczne, jest używany do produkcji likierów.
Uprawy owoców Limonio, wykorzystywane do produkcji likierów, ale także sprzedawane jako świeży produkt, nie ograniczają się do cytryn. Firma uprawia również inne owoce cytrusowe, takie jak mandarynki i pomarańcze (takie jak odmiana waniliowa), ale także morwy czarne i laurowe, nie wspominając o innym typowym sycylijskim owocu: opuncji figowej. 70% produkcji likieru Limonio wykorzystuje surowce uprawiane na terenie posiadłości zgodnie z rygorystycznym systemem rolnictwa ekologicznego i zrównoważonymi praktykami środowiskowymi. Ponadto mandarynki Tardivo di Ciaculli, typowe dla Palermo, należą do prezydium Slow Food i jako takie są uprawiane przez firmę na bardzo ograniczoną skalę, aby zapewnić ich jakość.