Włoskie wina czerwone

Wyświetlanie 1–36 z 167 wyników

Wyświetlanie 1–36 z 167 wyników

Charakterystyka włoskich win czerwonych

Od prostych win pitnych po pożądane skarby kolekcjonerskie (zwłaszcza te z Toskanii i Piemontu) – wszystko to znajdziesz w ekscytującym świecie włoskich win czerwonych.

We Włoszech uprawia się ponad 500 różnych odmian winorośli, z których 350 wykorzystuje się do produkcji win, a ponad 100 z nich do produkcji włoskich win czerwonych (Rosso).

Włochy produkują jedne z najbardziej aromatycznych odmian winorośli. Oto najpopularniejsze włoskie odmiany czerwonych winogron:

1. Sangiovese

Winogrona Sangiovese, o purpurowej barwie, wytwarzają intensywne wiśniowe smaki z subtelnymi ziemistymi aromatami. Choć nie jest tak aromatyczny jak inne czerwone winogrona, jest kluczowym winogronem w winach Chianti.

Super Toscana, Brunello di Montalcino, Rosso di Montalcino, Chianti, Carmignano, Vino Nobile di Montepulciano to jedne z najlepszych win produkowanych z winogron Sangiovese.

Uprawiane regiony: Toskania, Umbria, Kampania i Romagna

2. Barbera

Barbera jest trzecim najczęściej sadzonym czerwonym szczepem winorośli we Włoszech. Nie jest tak garbnikowy jak Primitivo, ale z winogron Barbera produkuje się włoskie wino o wysokiej kwasowości i strukturze.

Barbera d’Asti to jedno z najlepszych win czerwonych wytwarzanych z winogron Barbera. Aromaty pikantne tego szczepu są najlepiej wyrażone w winie Barbera d’Asti.

Produkowane regiony: Piemont, Emilia-Romagna, Apulia, Kampania, Sycylia i Sardynia

3. Nebbiolo

Jeśli winogrono Sangiovese kojarzy się z winami Chianti, to winogrono Nebbiolo kojarzy się z winami Barolo i Barbaresco. Wina z winogron Nebbiolo, zwłaszcza z Piemontu, najlepiej smakują po wieloletnim leżakowaniu.

Z czerwonych winogron Nebbiolo produkuje się wina pełne, mocno garbnikowe, o pięknych kwiatowych aromatach.

Najlepszymi winami produkowanymi z tego szczepu są Barbaresco i Barolo, które doskonale nadają się do przechowywania w piwnicy.

Produkowane regiony: Piemont

4. Montepulciano

Pochodzący z centralnych Włoch czerwony szczep Montepulciano (nie jest spokrewniony z Vino Nobile di Montepulciano) jest znany z produkcji głębokich czerwonych win o miękkich smakach i delikatnych taninach.

Produkowane regiony: Wschodnie Abruzzo, Marche i Molise

5. Primitivo

Primitivo to odmiana czerwonych winorośli, znana również jako zinfandel. Jest trzecią najczęściej sadzoną odmianą winorośli w Apulii, w południowych Włoszech – jest to szczep o największej gęstości. Primitivo wytwarza wina duże, dżemowe i rustykalne, o wysokiej zawartości alkoholu, mocnych taninach i słodkim finiszu.

6. Dolcetto

Ten włoski szczep uważany jest za ubogiego kuzyna Nebbiolo i Barbery. Jednak ten czerwony szczep cieszy się popularnością wśród lokalnych miłośników wina. W winach Dolcetto dominują aromaty owocowe, a jego miękkie taniny sprawiają, że jest to doskonałe wino stołowe.

Produkowane regiony: Piemont

7. Nero d’Avola

Nero d’Avola, znane również jako Calabrese, jest najczęściej uprawianą odmianą winorośli na Sycylii.

Ciemny kolor jagód i wysoka zawartość tanin sprawiają, że nero d’avola jest odpowiednim partnerem do tworzenia bogatych, pełnych czerwonych win. Na etykietach win włoskich można również znaleźć nazwę „Calabrese” zamiast „Nero d’avola”.

Produkowane regiony: Sycylia, Kalabria

8. Aglianico

Czerwony szczep winorośli, z którego produkuje się wina o wysokiej kwasowości i mocnych taninach. Aglianico jest doskonałym winem do starzenia. Młode Aglianico jest z natury bardzo garbnikowe i skoncentrowane.

Produkowane regiony: Basilicata i Kampania

9. Negroamaro

Negroamaro, którego historia sięga 1500 lat wstecz, jest kluczowym składnikiem win z Apulii. Słynie ze średnich tanin i aromatów owoców jagodowych. W winach Negroamaro wyczuwalne są także nuty ziemi i przypraw.

Region Produkowany: Puglia

10. Corvina

Winogrona Corvina, kluczowy składnik win Valpolicella, znane są z aromatu wiśni, jasnego czerwonego koloru i lekkiej struktury.

Region produkcji: Veneto